Degupark a szekrényben
A degupark két fo elembol épült:
- Az alja 5 mm-es üvegbol ragasztott terrárium. Ezt inkább üvegessel készíttettük, nem sokkal több, mintha magad veszed meg az elore méretre vágott üveglapokat és ragasztót (az üvegesnek 5000 Ft-ot fizetteünk, számla nélkül - ja, és nem is ismeros volt, egyszeruen aranyoldalakból néztem ki, telefonon megrendeltem - eloleget sem kért! - majd mentünk érte, és akkor fizettük).
Amire érdemes odafigyelni: legyen lecsiszolva az üveglapok éle! Az üveges bácsi egyébként nem akvárium ragasztót használt (az vízálló), hanem valami más anyagot, amitol szebbek a ragasztott felületek (mert nem látszik a ragasztó anyag), vízállóságra meg ugye nincs szükségünk. Az eltelt egy évben még egy dögi sem folyt ki rajta...
- A felso rész 19 mm-es lukméretu 0,9 mm-es anyagvastagságú dróthálóból készült, a legtöbb barkácsáruházban legkevesebb 5 m-es kiszerelésben kapható. Ára 3-5ezer Ft között mozog, függoen anyagvastagságtól, rácsozat suruségétol. Ez a 19 mm-es lukméret egyébként kisdeguk esetén túl nagy, de úgy kb. 4 hetes koruk után már ok sem férnek át rajta. Kicsikhez a leginkább megfelelo 9-11 mm-es lukméret.
A ketrec 4 oldalfala egy anyagból lett kivágva (50 cm széles), így csak egy élénél kellett "összevarrni". A rács tetejét sajnos már teljesen körbe kellett "varrni", de azért nem olyan veszélyes a dolog.
"Varráshoz" 0,5 mm-es drótot használtunk, ezt egyszeruen végigfuztük a rács lukakon, és a végén "elkötöttük".
Az építmény merevségéhez elegendo az aljára szerelt keret. Ez kívül faléc, belül alumínium sín, szintén olcsón beszerezheto, és könnyen kezelheto anyagok.
Amire tervezésnél és kivitelezésnél figyeljetek:
- a fölösleges szabászkodás és drótkötözés elkerülése céljából a tervezésnél vegyétek figyelembe a vásárolt rács méreteit!
- a rács aljára kerülo keret két célt szolgál: merevíti a ketrecet és ez biztosítja a ketrec "ráültethetoségét" a terráriumra. Ezért ezt egy kicsit részletesebben kifejtem:
a ketrecet úgy tervezzétek és készítsétek el, hogy a rácsfalak pont ráilleszkedjenek a terrárium falak élére. Ettol ez még persze leesne, de a kívül "lelógatott" fa léc ezt megakadályozza. Ehhez készítettem egy ábrát is, így talán érthetobb lesz.
A rácsozat belso felére kerül az alumínium sín, ezt nem tudják elrágni a deguk. Így az alumíniumsínt csavarokkal összefoghatjuk a rács külsejére illesztett fe léccel. A csavar feje belül legyen, az alumínium sínnél, és lehetoleg ne lógjon ki sehol (se kívül, se belül)!
Ha ezek után is lenne még kérdésed, küldj e-mail-t!
Szekrényben
A ketrecet a meglévo "infrastruktúrához" terveztük, így került a polcos szekrénybe, amibol a cél érdekében egy polcot el kellett távolítani. Így egyébként a méretek is adottá váltak: 70*70*50 cm. A felso rész 1,5 centire felemelheto (ennyi hely van a következo polcig), így az alatta lévo akvárium könnyen kihúzható a nagytakarításhoz. Kistakarításokhoz (alomcsere) a rácsra szerelt nagyobbik ajtót használjuk (kb. 20*20 cm), ezen a könnyen mozgatható berendezések is átférnek. Az etetéshez egyébként a kisebb méretu (kb. 10*10 cm) ajtót használjuk, így nehezebben szöknek meg benyúlkálás közben.
Berendezés
A lakópark berendezéseit igyekeztünk a rendelkezésre álló anyagokból összeállítani, így fölösleges deszkák és a ketrecanyag maradéka lett felhasználva. Egy évnyi tapasztalatunk azt mutatja, hogy a deszka nem túl higiénikus, vagy legalább fél évente illik cserélni, mert a rajta elvégzett kisdolgoktól sajnos egy ido után elég kellemetlen lesz a szaga. A másik hátrány, hogy a deszkapolcon elvégzett nagydolgok után az ottmaradt tortareszelék valami különleges természetfeletti ero következtében nem befelé, az alomba esik, hanem ki, a szobába...
Itató
Az itató modult a ketrecen kívül rögzítettük, szükség esetén elé lehet még applikálni, egy, a védelmét biztosító "pajzsot" is. Erre a degupark esetében nálunk még nem volt szükség.
Polcok
A deszkából készült polcok mára elalvulttá váltak. Sajnos az ezeken elvégzett "kisdolgok" hamarabb tönkreteszik, mint a deguk fogkoptatása. Így mára ezeket már rácsos polcokkal helyettesítettük. Érdemes a polcokat úgy elkészíteni, hogy azok könnyen áthelyezhetok legyenek máshova a ketrecen belül, így idonként biztosítva az izgalmas terepváltozást kedvenceinknek.
Fészek
Korábban a kisebb ketrecben eloszeretettel használtak egy cserepet lakáscélra, de itt a lakóparkban ez nem jött be (pedig tágasabbat kaptak). Ezzel szemben eloszeretettel cuccolnak fel a legfelso polc egyik végébe, és ott horkolnak éjszakánként. Nemrégiben azonban, a szaporulatot követon kibélelték maguknak azt a cserepet, ami a plafonról van felfüggesztve nekik (mivel majdnem csak repülve közelítheto meg, ezért kiválóan alkalmas Supermen deguk nevelésére), és mindaddig ott "laktak", míg ki nem notték azt.
Látkép
A polcba épített degupark az ágy végében van, így tévé helyett sokkal élvezetesebb musorban van részünk. Speciális fényeffektekkel (színes megvilágítás) kellemes, erotikus környezetet teremthetünk ifjú degupároknak.
Szabadlábon
A park úgy lett tervezve, hogy a szekrény nélkül is megállja helyét. A fentebb részletezett keret segítségével biztonságosan illeszkedik a rácsszerkezet a terráriumra.
Kultúra
A deguk szeretnek olvasni. Csak kissé kártékonyak közben, bizonyítja ezt egy általuk kidíszített érettségi bizonyítvány is. És ha már a rágásnál tartunk - néhány elszabadulás alkalmával a következoket bírták megkóstolni:
- mobiltelefon antenna
- telefon tölto zsinór
- különféle kábelek (elektromos is!); szerencsére eddig még nem csapkodta oket agyon a birkózógép
- scrollos egér scrollgombja (gumiból van)
- könyvek
- dobozok
- és amit még nem vettünk észre
Csövezés
Na ez nagyon megy nekik! Mivel üzletekben még csak muanyag csövekkel volt szerencsém eddig találkozni, ezért a ketreckészítés során megmaradt rácsból hajtogattam nekik ezt a helyre kis csövet. Jobb mint a létra! lehet alatta, benne és rajta mászni, szembetalálkozáskor dugulásveszély áll fenn, de ezt mindig meg tudják oldalni. Vagy tolatással, vagy megfelelo laposságúra változással.
a ketrecet úgy tervezzétek és készítsétek el, hogy a rácsfalak pont ráilleszkedjenek a terrárium falak élére. Ettol ez még persze leesne, de a kívül "lelógatott" fa léc ezt megakadályozza. Ehhez készítettem egy ábrát is, így talán érthetobb lesz.
A rácsozat belso felére kerül az alumínium sín, ezt nem tudják elrágni a deguk. Így az alumíniumsínt csavarokkal összefoghatjuk a rács külsejére illesztett fe léccel. A csavar feje belül legyen, az alumínium sínnél, és lehetoleg ne lógjon ki sehol (se kívül, se belül)!
|